Pasta do zębów z fluorem czy bez?
Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór past, a ich najbardziej kontrowersyjnym składnikiem jest fluor.
Co to jest fluor? czy występuje w przyrodzie naturalnie?
Fluor to naturalny pierwiastek, który występuje w glebie, wodzie i żywności. Bogatym źródłem fluoru jest czarna herbata, a także ryby, produkty zbożowe, czy sery podpuszczkowe.
Czy fluor działa na zęby?
Regularne stosowanie fluoru (np. w formie pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej) w odpowiednim stężeniu wzmacnia szkliwo oraz uodparnia je na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie. Fluor wbudowuje się w strukturę hydroksyapatytu, znajdującego się naturalnie w szkliwie, tworząc tym samym fluoroapatyt. Co więcej, regularne stosowanie past z tym pierwiastkiem pozwala na stworzenie jego „zapasu” na powierzchni zębów. Niewidoczny gołym okiem wodorotlenek wapnia magazynuje fluor i uwalnia go wówczas, gdy pH w jamie ustnej spada. Nie mniej ważnym mechanizmem działa fluoru jest jego bezpośredni wpływ na bakterie próchnicze. Dostając się do ich wnętrza, zaburzają ich naturalne procesy. W wyniku tego bakterie tracą m.in. zdolność wykorzystywania cukru i przekształcania go na szkodliwe kwasy. Można, więc powiedzieć,że FLUOR wzmocnienia szkliwo. Kolejną zaletą fluoru jest zdolność do remineralizacji szkliwa. Generalnie oznacza to, że fluor pomaga w ponownym osadzeniu się minerałów w zdemineralizowanym (osłabionym) szkliwie zębów.
Ile fluoru jest w paście ?
Zawartość fluoru w pastach do zębów określa symbol ppm, jest to skrót od „parts per milion” (części na milion). Oznacza wartość określającą liczbę cząstek fluoru w stosunku do 1 miliona cząstek pasty.
W przypadku osoby dorosłej stężenie fluoru nie powinno przekraczać 1500 ppm, a dla dzieci wynosić 1000 ppm fluoru, co zapewnia skuteczną ochronę przed próchnicą. W zalezności od wieku dziecka należy mu wydzielić odpowiednią ilość pasty, do 3-go roku życia wielkości ziarenka ryżu, a dla starszych 3-6 lat ziarna grochu.Takie stężenia fluoru uznane są za bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Wartość ppm powinna znajdować się na opakowaniu pasty. Są również specjalne pasty lecznicze, gdzie fluor w paście może występować w stężenie wynoszącym nawet 5000 ppm! Jednak takie pasty do zębów są traktowane jak leki i o ich stosowaniu powinnien zdecydować stomatolog.
Czy fluor w pastach do zębów może być toksyczny? Nie. Oznaki ostrej toksyczności, spowodowanej przez fluor, można zaobserwować tylko przy jednorazowym podaniu dawki większej niż 5-10g fluoru, co odpowiada spożyciu 30 past ! do zębów o stężeniu fluoru 1500 ppm.
Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, fluor jest niezastąpiony.
Statystyki jednoznacznie potwierdzają, że osoby stosujące pasty do zębów z fluorem, mają znacznie niższy wskaźnik próchnicy i zdrowsze zęby.
Pamiętaj jednak o tym, że sam fluor nie wystarczy, abu cieszyć sie zdrowymi zębami. Istotna jest przede wszystkim regularność używania pasty, która ma go w składzie. Warto także wspomagać szczotkowanie, stosując płyny do płukania jamy ustnej, a także nici dentystyczne. Dzięki temu pozbędziesz się dokładnie resztek pożywienia i bakterii.